Print

Main Draw 1 2 TSA061311 TSA071315 GC BOL [1] Jordan GEORGIEV Charl HENNING 6-2, 6-1 3 4 TSA071393 TSA071294 WP WP Tiaan BIERMAN Julian HASLINGER 6-0, 6-0 5 6 TSA061257 TSA071701 BOL WP Christiaan CRONJE [Q] Luke-John ELS 6-1, 6-0 7 8 TSA071073 TSA071158 NC EDEN [Q] Pieter GROVE [15] Xander PIENAAR 6-0, 6-0 9 10 TSA061289 TSA071219 GC NWP [14] James HART Michaèl BELL 6-0, 6-1 11 12 TSA071686 TSA060017 WP GN Herman ROUX Heinrich WASSERFALL 6-0, 6-0 13 14 TSA071418 TSA061252 BOL WP Reinhardt MOSTERT Milan STRYDOM 6-4, 6-1 15 16 TSA061455 TSA071005 NWP BOL Oratile SEHULARO [6] Pieter KOTZé 6-2, 6-0 17 18 TSA060148 TSA071147 WP WP [4] Anathi NOFOTYO Michal BARRISH 6-0, 6-1 19 20 TSA061062 TSA071618 FS WP Hanru KRAUSE Matt LEKAY 3-6, 6-4, 6-2 21 22 TSA061187 TSA071562 GC WP Alexander HRISTOV Michael ELLIS 6-1, 6-2 23 24 TSA071148 TSA061342 GC FS Daniel MARKMAN [13] Stephan DU PLOOY 6-1, 6-1 25 26 TSA061376 TSA061503 FS WP [12] Lian DU TOIT [Q] Nicholas LEITH 6-2, 6-3 27 28 TSA070077 TSA061052 EDEN WP Cuan WESTERN Daniel KNOTT 6-4, 6-0 29 30 TSA071453 TSA070059 WP GE Henro KRUGER Connor ARMSTRONG 7-6(6), 6-0 31 32 TSA061341 TSA071140 FS WP Van Zyl DELPORT [8] Gareth IGESUND 6-0, 6-0 33 34 TSA061299 TSA061358 GE WP [7] Boitshepo MAAKE [Q] Michael LORAM 6-2, 6-2 35 36 TSA061655 TSA071416 KZN BOL Dwalalethu MKUZO Dawid SCHOLTZ 6-0, 6-3 37 38 TSA061280 TSA061366 GN WP Josua MARKRAM [Q] Joshua TAYLOR 6-0, 6-3 39 40 TSA071177 TSA061393 WP FS Toit MALAN [16] Mpho LESHOELE 6-3, 6-2 41 42 TSA071143 TSA071082 FS BOL [9] Ben SCHOLTZ Marno VAN DER MERWE 6-2, 6-1 43 44 TSA061223 TSA071060 BOL FS [Q] Emile VAN DEN BERG Fourie VERMEULEN 7-6(5), 3-6, 6-1 45 46 TSA061260 TSA071392 NWP WP Tiaan NELSON Louis BIERMAN 6-2, 6-4 47 48 TSA061831 TSA060028 WP KZN Liam RAMIN STEENKAMP [3] Guy VORWERK 6-0, 6-1 49 50 TSA070074 TSA081039 BOL WP [5] Willem DE WAAL Leon DU TOIT 6-0, 6-1 51 52 TSA071314 TSA060171 BOL WP Zachary PARSADH Junior CHIGARIRO 6-2, 6-4 53 54 TSA061209 TSA061405 WP BOL Sagen HUGO Alessandro PANZERI 6-2, 6-2 55 56 TSA061451 TSA061060 WP EP TRISTAN DAMSEAUX [11] Johan COETZEE 6-2, 6-4 57 58 TSA061297 TSA061329 GE BOL [10] Takura MHWANDAGARA [Q] Liam SWART 6-1, 6-2 59 60 TSA071144 TSA061284 GC WP Jean DU TOIT Luke BOSMAN 6-3, 6-1 61 62 TSA071334 TSA061098 WP KZN Dirkie VAN HEERDEN Cameron OLIVER 6-4, 6-3 63 64 TSA061189 TSA061321 Khomas WP [Q] Oliver LEICHER [2] Leo MATTHYSEN 6-0, 6-0 [1] Jordan GEORGIEV Julian HASLINGER 6-0, 6-0 Christiaan CRONJE [15] Xander PIENAAR 6-1, 6-4 [14] James HART Heinrich WASSERFALL 6-1, 6-1 Reinhardt MOSTERT [6] Pieter KOTZé 7-6(4), 6-2 [4] Anathi NOFOTYO Hanru KRAUSE 6-0, 6-0 Alexander HRISTOV [13] Stephan DU PLOOY 6-1, 6-2 [12] Lian DU TOIT Cuan WESTERN 6-1, 7-6(5) Henro KRUGER [8] Gareth IGESUND 6-1, 6-0 [7] Boitshepo MAAKE Dawid SCHOLTZ 6-1, 6-2 Josua MARKRAM [16] Mpho LESHOELE 6-2, 6-1 [9] Ben SCHOLTZ [Q] Emile VAN DEN BERG 6-2, 6-2 Tiaan NELSON [3] Guy VORWERK 7-6(5), 6-0 [5] Willem DE WAAL Junior CHIGARIRO 6-1, 6-1 Sagen HUGO [11] Johan COETZEE 6-2, 6-2 [10] Takura MHWANDAGARA Luke BOSMAN 6-0, 6-0 Cameron OLIVER [2] Leo MATTHYSEN 6-1, 6-2 [1] Jordan GEORGIEV Christiaan CRONJE 6-1, 6-2 [14] James HART [6] Pieter KOTZé 6-3, 6-2 [4] Anathi NOFOTYO [13] Stephan DU PLOOY 6-1, 6-2 Cuan WESTERN [8] Gareth IGESUND 6-0, 6-2 [7] Boitshepo MAAKE [16] Mpho LESHOELE 6-2, 6-3 [9] Ben SCHOLTZ [3] Guy VORWERK 6-4, 6-1 [5] Willem DE WAAL [11] Johan COETZEE 6-2, 6-4 [10] Takura MHWANDAGARA [2] Leo MATTHYSEN 4-6, 6-4, 6-3 [1] Jordan GEORGIEV [6] Pieter KOTZé 6-1, 6-1 [4] Anathi NOFOTYO [8] Gareth IGESUND 6-4, 6-1 [7] Boitshepo MAAKE [3] Guy VORWERK 7-5, 6-3 [5] Willem DE WAAL [10] Takura MHWANDAGARA 6-4, 7-5 [1] Jordan GEORGIEV [4] Anathi NOFOTYO 7-5, 6-2 [3] Guy VORWERK [10] Takura MHWANDAGARA 6-4, 6-3 [1] Jordan GEORGIEV (Ret.) [10] Takura MHWANDAGARA 6-1 (Ret.) [10] Takura MHWANDAGARA
[4] Anathi NOFOTYO [3] Guy VORWERK 6-1, 6-4 3/4 Playoff [4] Anathi NOFOTYO
D1 BYE [7] Boitshepo MAAKE 7/8 Playoff [7] Boitshepo MAAKE
Christiaan CRONJE [9] Ben SCHOLTZ 6-2, 6-0 11/12 Playoff [9] Ben SCHOLTZ
Cuan WESTERN [16] Mpho LESHOELE 6-1, 6-7, 10-6 15/16 Playoff Cuan WESTERN
Reinhardt MOSTERT Dawid SCHOLTZ Walkover 19/20 Playoff Dawid SCHOLTZ
L1 Alexander HRISTOV BYE 23/24 Playoff Alexander HRISTOV
Henro KRUGER Sagen HUGO 6-0, 6-2 27/28 Playoff Sagen HUGO
Hanru KRAUSE Josua MARKRAM 6-1, 6-1 31/32 Playoff Hanru KRAUSE
Daniel MARKMAN [Q] Michael LORAM Walkover 35/36 Playoff Daniel MARKMAN
Van Zyl DELPORT Jean DU TOIT 6-4, 6-4 39/40 Playoff Jean DU TOIT
Matt LEKAY Louis BIERMAN 6-1, 6-4 43/44 Playoff Louis BIERMAN
X1 Michaèl BELL Dirkie VAN HEERDEN 47/48 Playoff Dirkie VAN HEERDEN
[Q] Pieter GROVE Leon DU TOIT 6-4, 1-6, 10-7 51/52 Playoff Leon DU TOIT
Oratile SEHULARO [Q] Joshua TAYLOR Walkover 55/56 Playoff Oratile SEHULARO
AD1 BYE Dwalalethu MKUZO 59/60 Playoff Dwalalethu MKUZO
AF1 BYE BYE 63/64 Playoff
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A3 2 Luke-John Els ZA Durbanville Tennis Club
A4 1 Pieter GROVE Laerskool Hartswater
A13 2 Nicholas Leith Welgemoed Tennis Club
A17 2 Michael Loram ZA Edgemead Tennis Club
A19 2 Joshua Taylor Recreation Tennis Club
A22 1 Emile van den Berg ZA Paarl Boys' High School
A29 2 Liam SWART Garsfontein Primary
A32 1 Oliver Leicher Johan Theron Tennis School
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Jordan GEORGIEV ZA St Stithians Boys' College No -
- Charl Henning Stellenbosh Laerskool No -
- Tiaan Bierman ZA Curro Durbanville No -
- Julian Haslinger Table View Tennis Club No -
- Christiaan Cronje Paul Roos Gimnasium No -
[15] Xander Pienaar ZA Wesbank (Oudtshoorn) Tennis Club No -
[14] James HART ZA Marks Park Sports Club No -
- Michaèl Bell Mooirivier Laerskool No -
- Herman Roux Welgemoed Tennis Club No -
- Heinrich WASSERFALL ZA Noordheuwel Tennis Club No -
- Reinhardt Mostert PAARL BOYS PRIMARY SCHOOL No -
- Milan Strydom Paul Roos Gimnasium No -
- Oratile Sehularo ZA No -
[6] Pieter Kotzé ZA Laerskool Eikestad No -
[4] Anathi Nofotyo ZA Recreation Tennis Club No -
- Michal Barrish Meadowridge Tennis Club No -
- Hanru KRAUSE Grey College Primary No -
- Matt Lekay ZA Kuilsrivier Tennis Club No -
- Alexander Hristov ZA German Country Club No -
- Michael Ellis Welgemoed Tennis Club No -
- Daniel Markman ZA Bedfordview Country Club No -
[13] Stephan du Plooy ZA Grey College High No -
[12] Lian Du Toit ZA Grey College Primary No -
- Cuan WESTERN ZA Great Tennis No -
- Daniel KNOTT Somerset West Tennis Club No -
- Henro Kruger Durbanville Tennis Club No -
- Connor ARMSTRONG ZA Italian Club Bedfordview No -
- Van Zyl Delport ZA Grey College Primary No -
[8] Gareth Igesund Western Province Cricket Club (Tennis) No -
[7] Boitshepo Maake ZA Alberhart Tennis Club No -
- Dwalalethu Mkuzo ZA Clifton High School No -
- Dawid Scholtz ZA Laerskool Fd Conradie No -
- Josua Markram ZA Affies No -
- Toit Malan Curro Langebaan Primary No -
[16] Mpho Leshoele LS Grey College secondary No -
[9] Ben SCHOLTZ ZA Grey College Primary No -
- Marno van der Merwe ZA Laerskool Koue Bokkeveld No -
- Fourie Vermeulen ZA Grey College Primary No -
- Tiaan Nelson ZA Rustenburg High No -
- Louis Bierman ZA Curro Durbanville No -
- Liam Ramin Steenkamp ZA University of Cape Town Tennis Club No -
[3] Guy VORWERK ZA Hillcrest Tennis Club No -
[5] Willem DE WAAL ZA Laerskool Dirkie Uys Primary No -
- Leon Du Toit ZA Recreation Tennis Club No -
- Zachary Parsadh ZA Rhenish Laerskool No -
- Junior CHIGARIRO Recreation Tennis Club No -
- Sagen Hugo ZA Welgemoed Tennis Club No -
- Alessandro Panzeri ZA Paul Roos Gimnasium No -
- TRISTAN DAMSEAUX Somerset West Tennis Club No -
[11] Johan COETZEE ZA Wembley Tennis Club No -
[10] Takura MHWANDAGARA ZW Bedfordview Country Club No -
- Jean DU TOIT ZA Fairland Tennis Club No -
- Luke BOSMAN Paul Roos Gimnasium No -
- Dirkie Van Heerden Kenridge Tennis Club No -
- Cameron OLIVER ZA Westville Boys High No -
[2] Leo MATTHYSEN ZA Mitchells Plain Tennis Club No -
[Q] Oliver Leicher Johan Theron Tennis School No -
[Q] Luke-John Els ZA Durbanville Tennis Club No -
[Q] Michael Loram ZA Edgemead Tennis Club No -
[Q] Nicholas Leith Welgemoed Tennis Club No -
[Q] Liam SWART Garsfontein Primary No -
[Q] Emile van den Berg ZA Paarl Boys' High School No -
[Q] Pieter GROVE Laerskool Hartswater No -
[Q] Joshua Taylor Recreation Tennis Club No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1576137600
2019-12-12 8:00am
A1 HMB - Court 1
Jordan GEORGIEV [1]
Charl Henning
6-2, 6-1
1576137600
2019-12-12 8:00am
A2 HMB - Court 2
Tiaan Bierman
Julian Haslinger
0-6, 0-6
1576137600
2019-12-12 8:00am
A3 HMB - Court 3
Christiaan Cronje
Luke-John Els [Q]
6-1, 6-0