Print

Main Draw 1 2 TSA081040 TSA081138 BOL GC [1] Stefan STIEGER [Q] Alexander VINTCENT 6-0, 6-1 3 4 TSA081651 TSA081145 BOL WP Jan-Hendrik LATEGAN [Q] Francis ROTHMAN 6-4, 6-3 5 6 TSA081032 TSA081611 BOL BOL Jean JOUBERT Izak BURGER JNR 7-6, 6-1 7 8 TSA081316 TSA081164 GC WP Declan HALSEY [7] Alex DUBLIN 6-2, 6-2 9 10 TSA081059 TSA091017 FS WP [3] Bogdan MANDIC Cooper MCCARTHY 6-0, 6-1 11 12 TSA081190 TSA081125 WP BOL Kei BADENHORST Franco RUST 6-1, 6-0 13 14 TSA091464 TSA091131 BOL NWP [Q] Luke VERWEY Alexander BELL 6-7(5), 6-2, 6-1 15 16 TSA081117 TSA081056 WP FS Ronan GORTON [8] Ludwig DU TOIT 6-1, 6-2 17 18 TSA081011 TSA081084 KZN NWP [5] Rhys VORWERK RUAN DELPORT 6-1, 6-1 19 20 TSA081003 TSA101079 FS WP Jannes KRAUSE [Q] Ethan PIEBER 6-2, 6-1 21 22 TSA081041 TSA081120 GAU BOL Asher CHIMEDZA Sebastian OOSTHUIZEN 6-3, 6-3 23 24 TSA081236 TSA081047 WP GC Marcel JOUBERT [4] Nhlakanipho NGWENYA 6-3, 6-1 25 26 TSA091218 TSA091315 MPUM WP [6] JP SNYMAN [Q] Luke MODLER 6-3, 6-0 27 28 TSA081093 TSA091196 BOL WP [Q] Rial DE WET Nicholas ELLIS 6-3, 6-3 29 30 TSA091133 TSA091419 FS WP Matthew GOODCHILD [Q] Nicolas LOURENS 6-3, 4-6, 6-3 31 32 TSA091335 TSA081045 BOL GN [Q] Giacomo COPPINI [2] Jayden SUMMERS 6-0, 6-1 [1] Stefan STIEGER [Q] Francis ROTHMAN 6-0, 6-0 Jean JOUBERT [7] Alex DUBLIN 6-1, 6-1 [3] Bogdan MANDIC Franco RUST 6-1, 6-2 [Q] Luke VERWEY Ronan GORTON 6-2, 6-2 [5] Rhys VORWERK Jannes KRAUSE 6-0, 6-0 Sebastian OOSTHUIZEN [4] Nhlakanipho NGWENYA 6-2, 7-5 [6] JP SNYMAN Nicholas ELLIS 6-2, 7-6(4) Matthew GOODCHILD [2] Jayden SUMMERS 6-0, 6-1 [1] Stefan STIEGER [7] Alex DUBLIN 6-0, 6-2 [3] Bogdan MANDIC Ronan GORTON 6-1, 6-3 [5] Rhys VORWERK [4] Nhlakanipho NGWENYA 6-0, 1-6, 6-2 [6] JP SNYMAN [2] Jayden SUMMERS 6-3, 6-3 [1] Stefan STIEGER [3] Bogdan MANDIC 6-3, 6-2 [5] Rhys VORWERK [2] Jayden SUMMERS 7-5, 6-0 [1] Stefan STIEGER [5] Rhys VORWERK 6-3, 6-1 [1] Stefan STIEGER
[3] Bogdan MANDIC [2] Jayden SUMMERS 6-4, 6-2 3/4 Playoff [2] Jayden SUMMERS
Ronan GORTON [4] Nhlakanipho NGWENYA 6-2, 6-2 7/8 Playoff [4] Nhlakanipho NGWENYA
Franco RUST Matthew GOODCHILD 6-1, 6-0 11/12 Playoff Franco RUST
[Q] Luke VERWEY Jannes KRAUSE 6-2, 6-1 15/16 Playoff Jannes KRAUSE
Declan HALSEY [Q] Nicolas LOURENS 6-4, 7-5 19/20 Playoff [-1] Nicolas LOURENS
Izak BURGER JNR [Q] Rial DE WET Walkover 27/28 Playoff [-1] Rial DE WET
Alexander BELL [Q] Giacomo COPPINI 7-6(10), 6-0 31/32 Playoff [-1] Giacomo COPPINI
Starting Box Position Player Name Nationality Club
A1 2 Alexander Vintcent Bryanston Sports Club
A2 2 Francis Rothman Welgemoed Tennis Club
A7 1 Luke Verwey ZA Laerskool Eikestad
A10 2 Ethan Pieber ZA Curro Sitari Independent School
A13 2 Luke Modler Welgemoed Tennis Club
A14 1 Rial de Wet Laerskool Robertson
A15 2 Nicolas Lourens De Hoop Primary School
A16 1 Giacomo Coppini IT Van Der Stel Tennis Club
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Stefan Stieger ZA Hermanus Tennis Club No -
- Jan-Hendrik Lategan ZA Laerskool Swartland No -
- Jean Joubert Laerskool Hermanus No -
- Izak Burger jnr ZA Laerskool Lochnerhof No -
- Declan Halsey Bryanston Sports Club No -
[7] Alex Dublin ZA Athlone Tennis Club No -
[3] Bogdan Mandic Grey College Primary No -
- Cooper McCarthy Pinelands Tennis Club No -
- Kei Badenhorst ZA Pinelands Tennis Club No -
- Franco Rust ZA Laerskool Dirkie Uys Primary No -
- Alexander Bell Mooirivier Laerskool No -
- Ronan Gorton Meadowridge Tennis Club No -
[8] Ludwig Du Toit Grey College Primary No -
[5] Rhys Vorwerk Hillcrest Tennis Club No -
- RUAN DELPORT Schweizer Reneke Primary No -
- Jannes KRAUSE ZA Grey College Primary No -
- Asher Chimedza Benoni Tennis Club No -
- Sebastian Oosthuizen ZA Laerskool Eikestad No -
- Marcel Joubert ZA Durbanville Tennis Club No -
[4] Nhlakanipho NGWENYA Fairland Tennis Club No -
[6] JP Snyman Nelspruit Hoerskool No -
- Nicholas Ellis Welgemoed Tennis Club No -
- Matthew Goodchild Grey College Primary No -
[2] Jayden SUMMERS Hartebeespoort Tennis Club No -
[Q] Rial de Wet Laerskool Robertson No -
[Q] Giacomo Coppini IT Van Der Stel Tennis Club No -
[Q] Francis Rothman Welgemoed Tennis Club No -
[Q] Luke Modler Welgemoed Tennis Club No -
[Q] Luke Verwey ZA Laerskool Eikestad No -
[Q] Alexander Vintcent Bryanston Sports Club No -
[Q] Ethan Pieber ZA Curro Sitari Independent School No -
[Q] Nicolas Lourens De Hoop Primary School No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1576137600
2019-12-12 8:00am
A1 PAU - Court 1
Stefan Stieger [1]
Alexander Vintcent [Q]
6-0, 6-1
1576137600
2019-12-12 8:00am
A2 PAU - Court 2
Jan-Hendrik Lategan
Francis Rothman [Q]
4-6, 3-6
1576137600
2019-12-12 8:00am
A3 PAU - Court 3
Jean Joubert
Izak Burger jnr
7-6, 6-1
1576137600
2019-12-12 8:00am
A4 PAU - Court 4
Declan Halsey
Alex Dublin [7]
2-6, 2-6
1576137600
2019-12-12 8:00am
A5 PAU - Court 5
Bogdan Mandic [3]
Cooper McCarthy
6-0, 6-1
1576137600
2019-12-12 8:00am
A6 PAU - Court 6
Kei Badenhorst
Franco Rust
1-6, 0-6
1576142100
2019-12-12 9:15am
A7 PAU - Court 1
Luke Verwey [Q]
Alexander Bell
6-7(5), 6-2, 6-1
1576142100
2019-12-12 9:15am
A8 PAU - Court 2
Ronan Gorton
Ludwig Du Toit [8]
6-1, 6-2
1576142100
2019-12-12 9:15am
A9 PAU - Court 3
Rhys Vorwerk [5]
RUAN DELPORT
6-1, 6-1
1576142100
2019-12-12 9:15am
A10 PAU - Court 4
Jannes KRAUSE
Ethan Pieber [Q]
6-2, 6-1
1576142100
2019-12-12 9:15am
A11 PAU - Court 5
Asher Chimedza
Sebastian Oosthuizen
3-6, 3-6
1576142100
2019-12-12 9:15am
A12 PAU - Court 6
Marcel Joubert
Nhlakanipho NGWENYA [4]
3-6, 1-6
1576146600
2019-12-12 10:30am
A13 PAU - Court 1
JP Snyman [6]
Luke Modler [Q]
6-3, 6-0
1576146600
2019-12-12 10:30am
A14 PAU - Court 2
Rial de Wet [Q]
Nicholas Ellis
3-6, 3-6
1576146600
2019-12-12 10:30am
A15 PAU - Court 3
Matthew Goodchild
Nicolas Lourens [Q]
6-3, 4-6, 6-3
1576146600
2019-12-12 10:30am
A16 PAU - Court 4
Giacomo Coppini [Q]
Jayden SUMMERS [2]
0-6, 1-6
1576224000
2019-12-13 8:00am
A17 PAU - Court 1
Stefan Stieger [1]
Francis Rothman [Q]
6-0, 6-0
1576224000
2019-12-13 8:00am
A18 PAU - Court 2
Jean Joubert
Alex Dublin [7]
1-6, 1-6
1576224000
2019-12-13 8:00am
A19 PAU - Court 3
Bogdan Mandic [3]
Franco Rust
6-1, 6-2
1576224000
2019-12-13 8:00am
A20 PAU - Court 4
Luke Verwey [Q]
Ronan Gorton
2-6, 2-6
1576224000
2019-12-13 8:00am
A21 PAU - Court 5
Rhys Vorwerk [5]
Jannes KRAUSE
6-0, 6-0
1576224000
2019-12-13 8:00am
A22 PAU - Court 6
Sebastian Oosthuizen
Nhlakanipho NGWENYA [4]
2-6, 5-7
1576228500
2019-12-13 9:15am
A23 PAU - Court 1
JP Snyman [6]
Nicholas Ellis
6-2, 7-6(4)
1576228500
2019-12-13 9:15am
A24 PAU - Court 2
Matthew Goodchild
Jayden SUMMERS [2]
0-6, 1-6
1576310400
2019-12-14 8:00am
A25 PAU - Court 1
Stefan Stieger [1]
Alex Dublin [7]
6-0, 6-2
1576310400
2019-12-14 8:00am
A26 PAU - Court 2
Bogdan Mandic [3]
Ronan Gorton
6-1, 6-3
1576310400
2019-12-14 8:00am
A27 PAU - Court 3
Rhys Vorwerk [5]
Nhlakanipho NGWENYA [4]
6-0, 1-6, 6-2
1576310400
2019-12-14 8:00am
A28 PAU - Court 4
JP Snyman [6]
Jayden SUMMERS [2]
3-6, 3-6
1576396800
2019-12-15 8:00am
A29 STK - Court 06
Stefan Stieger [1]
Bogdan Mandic [3]
6-3, 6-2
1576396800
2019-12-15 8:00am
A30 STK - Court 07
Rhys Vorwerk [5]
Jayden SUMMERS [2]
7-5, 6-0
1576483200
2019-12-16 8:00am
A31 STK - Court 04
Stefan Stieger [1]
Rhys Vorwerk [5]
6-3, 6-1
1576483200
2019-12-16 8:00am
B1 STK - Court 12
Bogdan Mandic [3]
Jayden SUMMERS [2]
4-6, 2-6
1576319400
2019-12-14 10:30am
C1 PAU - Court 5
Alex Dublin [7]
Ronan Gorton
6-3, 6-1
1576319400
2019-12-14 10:30am
C2 PAU - Court 6
Nhlakanipho NGWENYA [4]
JP Snyman [6]
5-7, 3-6
1576396800
2019-12-15 8:00am
C3 PAU - Court 1
Alex Dublin [7]
JP Snyman [6]
1-6, 6-4, 10-3
1576396800
2019-12-15 8:00am
D1 PAU - Court 2
Ronan Gorton
Nhlakanipho NGWENYA [4]
2-6, 2-6
1576237500
2019-12-13 11:45am
E1 PAU - Court 2
Francis Rothman [Q]
Jean Joubert
4-6, 1-6
1576237500
2019-12-13 11:45am
E2 PAU - Court 3
Franco Rust
Luke Verwey [Q]
6-1, 6-0
1576237500
2019-12-13 11:45am
E3 PAU - Court 4
Jannes KRAUSE
Sebastian Oosthuizen
1-6, 1-6
1576237500
2019-12-13 11:45am
E4 PAU - Court 5
Nicholas Ellis
Matthew Goodchild
3-6, 1-6
1576310400
2019-12-14 8:00am
E5 PAU - Court 5
Jean Joubert
Franco Rust
6-3, 6-4
1576310400
2019-12-14 8:00am
E6 PAU - Court 6
Sebastian Oosthuizen
Matthew Goodchild
6-2, 6-4
1576396800
2019-12-15 8:00am
E7 PAU - Court 3
Jean Joubert
Sebastian Oosthuizen
2-6, 5-7
1576396800
2019-12-15 8:00am
F1 PAU - Court 4
Franco Rust
Matthew Goodchild
6-1, 6-0
1576314900
2019-12-14 9:15am
G1 PAU - Court 1
Francis Rothman [Q]
Luke Verwey [Q]
6-2, 6-0
1576314900
2019-12-14 9:15am
G2 PAU - Court 2
Jannes KRAUSE
Nicholas Ellis
3-6, 1-6
1576396800
2019-12-15 8:00am
G3 PAU - Court 5
Francis Rothman [Q]
Nicholas Ellis
6-7(4), 6-3, 7-10
1576396800
2019-12-15 8:00am
H1 PAU - Court 6
Luke Verwey [Q]
Jannes KRAUSE
2-6, 1-6
1576146600
2019-12-12 10:30am
I1 PAU - Court 5
Alexander Vintcent [Q]
Jan-Hendrik Lategan
6-2, 6-3
1576146600
2019-12-12 10:30am
I2 PAU - Court 6
Izak Burger jnr
Declan Halsey
4-6, 2-6
1576151100
2019-12-12 11:45am
I3 PAU - Court 1
Cooper McCarthy
Kei Badenhorst
0-6, 6-2, 10-8
1576151100
2019-12-12 11:45am
I4 PAU - Court 2
Alexander Bell
Ludwig Du Toit [8]
1-6, 0-6
1576151100
2019-12-12 11:45am
I5 PAU - Court 3
RUAN DELPORT
Ethan Pieber [Q]
6-2, 6-0
1576151100
2019-12-12 11:45am
I6 PAU - Court 4
Asher Chimedza
Marcel Joubert
6-3, 6-3
1576155600
2019-12-12 1:00pm
I7 PAU - Court 1
Luke Modler [Q]
Rial de Wet [Q]
6-4, 6-2
1576155600
2019-12-12 1:00pm
I8 PAU - Court 2
Nicolas Lourens [Q]
Giacomo Coppini [Q]
6-2, 6-1
1576233000
2019-12-13 10:30am
I9 PAU - Court 1
Alexander Vintcent [Q]
Declan Halsey
3-6, 3-6
1576233000
2019-12-13 10:30am
I10 PAU - Court 2
Cooper McCarthy
Ludwig Du Toit [8]
3-6, 6-7(4)
1576233000
2019-12-13 10:30am
I11 PAU - Court 3
RUAN DELPORT
Asher Chimedza
6-1, 6-3
1576233000
2019-12-13 10:30am
I12 PAU - Court 4
Luke Modler [Q]
Nicolas Lourens [Q]
3-6, 4-6
1576314900
2019-12-14 9:15am
I13 PAU - Court 3
Declan Halsey
Ludwig Du Toit [8]
4-6, 4-6
1576314900
2019-12-14 9:15am
I14 PAU - Court 4
RUAN DELPORT
Nicolas Lourens [Q]
6-1, 6-0
1576401300
2019-12-15 9:15am
I15 PAU - Court 1
Ludwig Du Toit [8]
RUAN DELPORT
3-6, 1-6
1576401300
2019-12-15 9:15am
J1 PAU - Court 2
Declan Halsey
Nicolas Lourens [Q]
4-6, 5-7
N/A K1 -
Alexander Vintcent [Q]
Cooper McCarthy
(Did not play)
Walkover
N/A K2 -
Asher Chimedza
(Did not play)
Luke Modler [Q]
Walkover
1576401300
2019-12-15 9:15am
K3 PAU - Court 3
Alexander Vintcent [Q]
Luke Modler [Q]
3-6, 7-6(2), 10-8
1576233000
2019-12-13 10:30am
M1 PAU - Court 5
Jan-Hendrik Lategan
Izak Burger jnr
0-6, 3-6
1576233000
2019-12-13 10:30am
M2 PAU - Court 6
Kei Badenhorst
Alexander Bell
6-1, 6-1
1576237500
2019-12-13 11:45am
M3 PAU - Court 1
Ethan Pieber [Q]
Marcel Joubert
1-6, 0-6
1576237500
2019-12-13 11:45am
M4 PAU - Court 2
Rial de Wet [Q]
Giacomo Coppini [Q]
6-0, 6-2
1576246500
2019-12-13 2:15pm
M5 PAU - Court 1
Izak Burger jnr
Kei Badenhorst
6-0, 5-7, 6-10
1576246500
2019-12-13 2:15pm
M6 PAU - Court 2
Marcel Joubert
Rial de Wet [Q]
0-6, 7-5, 10-6
1576319400
2019-12-14 10:30am
M7 PAU - Court 1
Kei Badenhorst
Marcel Joubert
4-6, 1-6
N/A N1 -
Izak Burger jnr
(Did not play)
Rial de Wet [Q]
Walkover
1576246500
2019-12-13 2:15pm
O1 PAU - Court 3
Jan-Hendrik Lategan
Alexander Bell
6-4, 6-4
1576246500
2019-12-13 2:15pm
O2 PAU - Court 4
Ethan Pieber [Q]
Giacomo Coppini [Q]
6-1, 6-2
1576319400
2019-12-14 10:30am
O3 PAU - Court 3
Jan-Hendrik Lategan
Ethan Pieber [Q]
6-3, 6-4
1576319400
2019-12-14 10:30am
P1 PAU - Court 4
Alexander Bell
Giacomo Coppini [Q]
6-7(10), 0-6