Print

Qualification Draw 1 2 TSA030437 EP A1 [1] Gerhard BOTHA BYE 3 4 TSA691055 TSA031555 BOL WP Izak BURGER Olwethu SOCISHE 6-2, 6-4 5 6 TSA031368 TSA021268 BOL NWP MARC POGGENPOEL Waldo MOOLMAN 7-5, 6-4 7 8 TSA030554 TSA021469 GC NWP Ethan GOLDBERG [5] JACOBUS MOUTON 7-6(3), 6-0 9 10 TSA031561 BOL A5 [4] Mikhail BRIESIES BYE 11 12 TSA000173 TSA001667 WP BOL Andreas COXSON Renito FORTUIN Walkover 13 14 TSA020742 TSA031554 WP WP Luc BREWIS Babalo MLATA 6-0, 6-2 15 16 TSA031553 TSA690025 WP BOL Buhle QINA [8] Clinton RICHARDS 6-2, 6-2 17 18 TSA020997 TSA021159 WP KZN [6] Junaid ERASMUS Joshua EDGAR 6-0, 6-1 19 20 TSA001502 TSA030955 EDEN WP James ANDERSON Luka MLADJENOVIC 6-2, 6-2 21 22 TSA691060 TSA031171 BOL BOL Hugo (Okkie) SLABBERT Frans MORKEL 6-0, 6-0 23 24 TSA021194 GE A12 BYE [3] Alistair DICK-VERCAMMEN 25 26 TSA010862 TSA021303 WP NWP [7] Jayden GERMAIN Joshua GILFILLAN 6-1, 6-0 27 28 TSA951336 TSA020531 WP WP Theo FERREIRA Luca FERREIRA 6-0, 6-0 29 30 TSA751062 TSA021530 BOL NWP Ryan ROELOFSE Ettienne MULDER 6-0, 6-0 31 32 TSA020250 GE A16 BYE [2] Luca COUTINHO [1] Gerhard BOTHA Izak BURGER 6-2, 6-4 Waldo MOOLMAN Ethan GOLDBERG 6-3, 6-4 [4] Mikhail BRIESIES Andreas COXSON 6-4, 6-3 Luc BREWIS [8] Clinton RICHARDS 6-1, 6-4 Joshua EDGAR James ANDERSON 6-0, 6-0 Hugo (Okkie) SLABBERT [3] Alistair DICK-VERCAMMEN 6-3, 6-7(2), 10-6 [7] Jayden GERMAIN Theo FERREIRA 6-0, 6-0 Ryan ROELOFSE [2] Luca COUTINHO Walkover Gerhard BOTHA Ethan GOLDBERG Andreas COXSON Clinton RICHARDS Joshua EDGAR Hugo (Okkie) SLABBERT Theo FERREIRA Ryan ROELOFSE
D1 STK Sun Dec 15 2:15pm 7/8 Playoff
F1 Izak BURGER BYE 11/12 Playoff Izak BURGER
H1 Waldo MOOLMAN BYE 15/16 Playoff Waldo MOOLMAN
Olwethu SOCISHE [6] Junaid ERASMUS (Ret.) 6-3 (Ret.) 19/20 Playoff Olwethu SOCISHE
L1 BYE Ettienne MULDER 23/24 Playoff Ettienne MULDER
N1 BYE Joshua GILFILLAN 27/28 Playoff Joshua GILFILLAN
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Gerhard BOTHA Pearson High School No -
- Izak Burger ZA Strand Tennis klub No -
- Olwethu Socishe ZA No -
- MARC POGGENPOEL ZA Hoërskool Stellenbosch No -
- Waldo MOOLMAN Rustenburg High No -
- Ethan GOLDBERG Old Edwardian Tennis Club No -
[5] JACOBUS mouton ZA Rustenburg High No -
[4] Mikhail Briesies ZA No -
- Andreas Coxson No -
- Renito FORTUIN Paarl Hugenote No -
- Luc BREWIS Paul Roos Gimnasium No -
- Babalo Mlata ZA No -
- Buhle Qina No -
[8] Clinton RICHARDS Somerset West Tennis Club No -
[6] Junaid Erasmus ZA Welgemoed Tennis Club No -
- Joshua EDGAR ZA Hillcrest Tennis Club Yes divan PIETERSE
- James ANDERSON ZA Great Tennis No -
- Luka MLADJENOVIC ZA Constantia Tennis Club No -
- Hugo (Okkie) Slabbert ZA Somerset West Tennis Club No -
- Frans MORKEL ZA Paul Roos Gimnasium No -
[3] Alistair DICK-VERCAMMEN ZA Bedfordview Country Club No -
[7] Jayden GERMAIN Pinelands Tennis Club No -
- Joshua Gilfillan Rustenburg High No -
- Theo Ferreira Fresnay Tennis Club No -
- Luca FERREIRA ZA Somerset West Country Club No -
- Ryan Roelofse Somerset West Tennis Club No -
- Ettienne MULDER Rustenburg High No -
[2] Luca COUTINHO Jeppe Quondam Tennis Club No -
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
- divan PIETERSE Rustenburg High No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1576051200
2019-12-11 8:00am
A2 STK - Court 01
Izak Burger
Olwethu Socishe
6-2, 6-4
1576051200
2019-12-11 8:00am
A3 STK - Court 02
MARC POGGENPOEL
Waldo MOOLMAN
5-7, 4-6
1576051200
2019-12-11 8:00am
A4 STK - Court 03
Ethan GOLDBERG
JACOBUS mouton [5]
7-6(3), 6-0
N/A A6 STK - Court 04
Andreas Coxson
Renito FORTUIN
(Did not play)
Walkover
1576051200
2019-12-11 8:00am
A7 STK - Court 05
Luc BREWIS
Babalo Mlata
6-0, 6-2
1576051200
2019-12-11 8:00am
A8 STK - Court 06
Buhle Qina
Clinton RICHARDS [8]
2-6, 2-6
1576051200
2019-12-11 8:00am
A9 STK - Court 07
Junaid Erasmus [6]
Joshua EDGAR
0-6, 1-6
1576051200
2019-12-11 8:00am
A10 STK - Court 08
James ANDERSON
Luka MLADJENOVIC
6-2, 6-2
1576051200
2019-12-11 8:00am
A11 STK - Court 09
Hugo (Okkie) Slabbert
Frans MORKEL
6-0, 6-0
1576051200
2019-12-11 8:00am
A13 STK - Court 10
Jayden GERMAIN [7]
Joshua Gilfillan
6-1, 6-0
1576051200
2019-12-11 8:00am
A14 STK - Court 11
Theo Ferreira
Luca FERREIRA
6-0, 6-0
1576051200
2019-12-11 8:00am
A15 STK - Court 12
Ryan Roelofse
Ettienne MULDER
6-0, 6-0
1576060200
2019-12-11 10:30am
A17 STK - Court 01
Gerhard BOTHA [1]
Izak Burger
6-2, 6-4
1576060200
2019-12-11 10:30am
A18 STK - Court 02
Waldo MOOLMAN
Ethan GOLDBERG
3-6, 4-6
1576060200
2019-12-11 10:30am
A19 STK - Court 03
Mikhail Briesies [4]
Andreas Coxson
4-6, 3-6
1576060200
2019-12-11 10:30am
A20 STK - Court 04
Luc BREWIS
Clinton RICHARDS [8]
1-6, 4-6
1576060200
2019-12-11 10:30am
A21 STK - Court 05
Joshua EDGAR
James ANDERSON
6-0, 6-0
1576060200
2019-12-11 10:30am
A22 STK - Court 06
Hugo (Okkie) Slabbert
Alistair DICK-VERCAMMEN [3]
6-3, 6-7(2), 10-6
1576060200
2019-12-11 10:30am
A23 STK - Court 07
Jayden GERMAIN [7]
Theo Ferreira
0-6, 0-6
N/A A24 STK - Court 08
Ryan Roelofse
Luca COUTINHO [2]
(Did not play)
Walkover
1576419300
2019-12-15 2:15pm
D1 STK - Court 02
1576237500
2019-12-13 11:45am
E1 STK - Court 05
Izak Burger
Waldo MOOLMAN
6-1, 6-3
1576237500
2019-12-13 11:45am
E2 STK - Court 06
Mikhail Briesies [4]
Luc BREWIS
0-6, 4-6
1576237500
2019-12-13 11:45am
E3 STK - Court 07
James ANDERSON
Alistair DICK-VERCAMMEN [3]
3-6, 0-6
1576323900
2019-12-14 11:45am
E5 STK - Court 06
Izak Burger
Luc BREWIS
3-6, 4-6
1576323900
2019-12-14 11:45am
E6 STK - Court 07
Alistair DICK-VERCAMMEN [3]
(Ret.)
Jayden GERMAIN [7]
2-6
Retired
1576410300
2019-12-15 11:45am
E7 SWCC - Court 3
Luc BREWIS
Jayden GERMAIN [7]
6-1, 6-1
1576323900
2019-12-14 11:45am
G1 STK - Court 08
Waldo MOOLMAN
Mikhail Briesies [4]
1-6, 0-6
1576410300
2019-12-15 11:45am
G3 SWCC - Court 4
Mikhail Briesies [4]
James ANDERSON
(Ret.)
5-0
Retired
N/A I2 STK - Court 01
MARC POGGENPOEL
(Did not play)
JACOBUS mouton [5]
Walkover
1576069200
2019-12-11 1:00pm
I4 STK - Court 02
Babalo Mlata
Buhle Qina
5-7, 0-6
1576069200
2019-12-11 1:00pm
I5 STK - Court 03
Junaid Erasmus [6]
Luka MLADJENOVIC
6-3, 5-7, 10-3
1576069200
2019-12-11 1:00pm
I7 STK - Court 04
Joshua Gilfillan
Luca FERREIRA
1-6, 3-6
1576237500
2019-12-13 11:45am
I9 STK - Court 08
Olwethu Socishe
JACOBUS mouton [5]
6-1, 6-0
1576237500
2019-12-13 11:45am
I11 STK - Court 09
Junaid Erasmus [6]
Frans MORKEL
6-0, 6-0
1576237500
2019-12-13 11:45am
I12 STK - Court 10
Luca FERREIRA
Ettienne MULDER
6-1, 6-2
1576396800
2019-12-15 8:00am
I13 STK - Court 01
Olwethu Socishe
Buhle Qina
4-6, 1-6
1576396800
2019-12-15 8:00am
I14 STK - Court 02
Junaid Erasmus [6]
Luca FERREIRA
6-1, 2-6, 6-10
1576419300
2019-12-15 2:15pm
I15 STK - Court 03
Buhle Qina
Luca FERREIRA
6-1, 6-2
1576419300
2019-12-15 2:15pm
J1 STK - Court 05
Olwethu Socishe
Junaid Erasmus [6]
(Ret.)
6-3
Retired
1576396800
2019-12-15 8:00am
K2 STK - Court 03
Frans MORKEL
Ettienne MULDER
6-2, 6-4
1576419300
2019-12-15 2:15pm
K3 STK - Court 01
JACOBUS mouton [5]
Frans MORKEL
6-2, 6-2
1576237500
2019-12-13 11:45am
M6 STK - Court 11
Luka MLADJENOVIC
Joshua Gilfillan
6-2, 6-1
1576396800
2019-12-15 8:00am
M7 STK - Court 10
Babalo Mlata
Luka MLADJENOVIC
7-5, 7-5