Print

1/2 Playoff BOSHOFF / KEYSER FOXCROFT / MYBURGH 4-6, 6-3, 7-6 BOSHOFF / KEYSER
3/4 Playoff DONNACHIE / JOUBERT HALL / SHORT 6-1, 6-4 DONNACHIE / JOUBERT
5/6 Playoff LEE / ROBERT BALWANTH / BURGER Walkover BALWANTH / BURGER
7/8 Playoff NDLABHU / SILIMA BARKER / DAVID Walkover NDLABHU / SILIMA
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Partner Alternate Replaced
- John Donnachie Umhlali Country Club MARK JOUBERT No -
- Ntsokolo NDLABHU Destiny Tennis Club Nkululeko SILIMA No -
- Theunis LEE Thabazimbi Tennis Club Paul ROBERT No -
- Riaan BOSHOFF Vryheid Lawn Tennis Club NICO KEYSER No -
- Adam MYBURGH ZA George Tennis Club Miles FOXCROFT No -
- Colin Barker ZA Umtentweni Tennis Club Jonathan DAVID No -
- Owen Balwanth ZA Richards Bay Tennis Club Pieter Burger No -
- Richard Short ZA Douglas Mitchell Tennis Club Frank Hall No -
- Nkululeko SILIMA Destiny Tennis Club Ntsokolo NDLABHU No -
- NICO KEYSER ZA Mundene Tennis Klub Riaan BOSHOFF No -
- Miles FOXCROFT Old Edwardian Tennis Club Adam MYBURGH No -
- MARK JOUBERT ZA River Ridge Tennis Club John Donnachie No -
- Jonathan DAVID ZA Brighton Tennis Club Colin Barker No -
- Paul ROBERT Umhlali Country Club Theunis LEE No -
- Frank Hall Southbroom Tennis Club Richard Short No -
- Pieter Burger Owen Balwanth No -
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1607605200
2020-12-10 1:00pm
Box 1: X1 UMT - Court 3
John Donnachie
MARK JOUBERT
Ntsokolo NDLABHU
Nkululeko SILIMA
6-1, 6-0
1607691600
2020-12-11 1:00pm
Box 1: X2 UMT - Court 1
John Donnachie
MARK JOUBERT
Theunis LEE
Paul ROBERT
6-3, 6-1
1607773500
2020-12-12 11:45am
Box 1: X3 UMT - Court 4
John Donnachie
MARK JOUBERT
Riaan BOSHOFF
NICO KEYSER
2-6, 2-6
1607773500
2020-12-12 11:45am
Box 1: X4 UMT - Court 5
Ntsokolo NDLABHU
Nkululeko SILIMA
Theunis LEE
Paul ROBERT
2-6, 1-6
1607691600
2020-12-11 1:00pm
Box 1: X5 UMT - Court 2
Ntsokolo NDLABHU
Nkululeko SILIMA
Riaan BOSHOFF
NICO KEYSER
1-6, 0-6
1607605200
2020-12-10 1:00pm
Box 1: X6 UMT - Court 4
Theunis LEE
Paul ROBERT
Riaan BOSHOFF
NICO KEYSER
2-6, 0-6
1607605200
2020-12-10 1:00pm
Box 2: X7 UMT - Court 5
Adam MYBURGH
Miles FOXCROFT
Colin Barker
Jonathan DAVID
6-3, 6-1
1607691600
2020-12-11 1:00pm
Box 2: X8 UMT - Court 3
Adam MYBURGH
Miles FOXCROFT
Owen Balwanth
Pieter Burger
6-1, 6-1
1607773500
2020-12-12 11:45am
Box 2: X9 UMT - Court 6
Adam MYBURGH
Miles FOXCROFT
Richard Short
Frank Hall
6-1, 6-1
1607778000
2020-12-12 1:00pm
Box 2: X10 UMT - Court 1
Colin Barker
Jonathan DAVID
Owen Balwanth
Pieter Burger
4-6, 3-6
1607691600
2020-12-11 1:00pm
Box 2: X11 UMT - Court 4
Colin Barker
Jonathan DAVID
Richard Short
Frank Hall
2-6, 1-6
1607605200
2020-12-10 1:00pm
Box 2: X12 UMT - Court 6
Owen Balwanth
Pieter Burger
Richard Short
Frank Hall
3-6, 4-6
1607864400
2020-12-13 1:00pm
A1 UMT - Court 2
Riaan BOSHOFF
NICO KEYSER
Adam MYBURGH
Miles FOXCROFT
4-6, 6-3, 7-6
1607864400
2020-12-13 1:00pm
B1 UMT - Court 3
John Donnachie
MARK JOUBERT
Richard Short
Frank Hall
6-1, 6-4
N/A C1 -
Theunis LEE
Paul ROBERT
(Did not play)
Owen Balwanth
Pieter Burger
Walkover
N/A D1 UMT - Court 5
Ntsokolo NDLABHU
Nkululeko SILIMA
Colin Barker
Jonathan DAVID
(Did not play)
Walkover