Print

Qualification Draw 1 2 TSA040085 GN A1 [1] Wijon STEYNBERG BYE 3 4 TSA048407 TSA061660 GC NWP Faheem PARUK Willis VILJOEN 6-4, 7-6(5) 5 6 TSA031337 TSA030306 Baleares (Balearic Islands) MPUM Sebastian MILLAN Geneil ALBERTS 6-2, 6-0 7 8 TSA031327 Winelands A4 BYE [6] Friedrich BAUERMEISTER 9 10 TSA031570 FS A5 [3] Dawid VAN WYK BYE 11 12 TSA031207 TSAJJ4942 GN GC Marco HETZLER Daiyan DASOO 6-2, 6-1 13 14 TSA030818 TSA049058 GN GN Martin FOURIE George CONRADIE 6-1, 6-2 15 16 TSA031521 TSA031547 GN FS William NICOL [7] Joshua MCLACHLAN 6-1, 4-6, 6-3 17 18 TSA04769 TSA031404 FS GN [8] David LOMBARD Juan VAN DER MERWE 6-4, 6-2 19 20 TSA031087 TSA031104 FS GN Stefan NEL CHRISTIAN DE KOCK 6-3, 6-3 21 22 TSA048456 TSA031427 GC GC Yaseen MOTARA JEAN-ENRIQUE LOUREIRO 6-2, 6-2 23 24 TSA048518 GN A12 BYE [4] Jacques VENTER 25 26 TSA048670 GN A13 [5] Ruan VAN DER LAAN BYE 27 28 TSA031202 TSA031629 GN WP Werner COETZER Kyle MCLEOD 1-6, 6-2, 7-6 29 30 TSA031545 TSA030464 FS GN Jodrian VAN DER MERWE Tian WOLMARANS 6-1, 6-3 31 32 TSA048425 FS A16 BYE [2] Gerhard VAN DER WESTHUIZEN [1] Wijon STEYNBERG Faheem PARUK (Ret.) 6-3, 3-6, 5-3 (Ret.) Sebastian MILLAN [6] Friedrich BAUERMEISTER 6-2, 6-1 [3] Dawid VAN WYK Marco HETZLER 6-0, 6-1 Martin FOURIE William NICOL 6-4, 6-4 Juan VAN DER MERWE Stefan NEL 3-6, 6-3, 6-4 Yaseen MOTARA [4] Jacques VENTER 6-7(1), 6-1, 6-3 [5] Ruan VAN DER LAAN Kyle MCLEOD 2-6, 6-3, 6-3 Jodrian VAN DER MERWE [2] Gerhard VAN DER WESTHUIZEN 1-6, 6-3, 7-6 Wijon STEYNBERG Sebastian MILLAN Marco HETZLER Martin FOURIE Juan VAN DER MERWE Jacques VENTER Ruan VAN DER LAAN Gerhard VAN DER WESTHUIZEN
D1 7/8 Playoff
[3] Dawid VAN WYK Yaseen MOTARA 6-1, 6-3 15/16 Playoff Yaseen MOTARA
[7] Joshua MCLACHLAN Tian WOLMARANS 7-6(5), 6-4 19/20 Playoff Tian WOLMARANS
Willis VILJOEN JEAN-ENRIQUE LOUREIRO 6-1, 6-1 23/24 Playoff Willis VILJOEN
Direct Acceptance
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
[1] Wijon STEYNBERG ZA Tuine Primary No -
[2] Gerhard VAN DER WESTHUIZEN Grey College High No -
[3] Dawid van Wyk ZA Curro Bloemfontein No -
[4] Jacques Venter ZA Tuks Tennis Club No -
[5] Ruan VAN DER LAAN ZA Midstream College No -
[6] Friedrich BAUERMEISTER Paarl Tennis Club No -
[7] Joshua McLachlan ZA St Andrew's School Bloemfontein No -
[8] David LOMBARD ZA St Andrew's School Bloemfontein No -
- Sebastian MILLAN ZA Edgemead Tennis Club Yes Alternate 1 ALTERNATE 1
- Daiyan DASOO Curro High No -
- Martin FOURIE Garsfontein High No -
- William Nicol ZA Garsfontein High No -
- Willis Viljoen ZA Schweizer Reneke Primary No -
- Kyle McLeod ZA Fairmont High No -
- Stefan NEL ZA Grey College High No -
- Jodrian van der Merwe ZA Voortrekker High No -
- Faheem PARUK ZA Old Edwardian Tennis Club No -
- Yaseen Motara ZA Fairland No -
- JEAN-ENRIQUE LOUREIRO Northern suburbs Tennis Club No -
- Marco HETZLER ZA Clubview Tennis Club No -
- Juan van der Merwe ZA Irene Country Club No -
- CHRISTIAN DE KOCK ZA Pretoria Boys High School No -
- Tian WOLMARANS ZA Jl's Juniors No -
- George Conradie ZA JL's Juniors Club No -
- Werner Coetzer ZA No -
- Geneil Alberts ZA Nelspruit Tennis Club No -
Withdrawn (On-time)
Seed Name Nationality Club Alternate Replaced
- Neo MOGODI ZA Eunice High School No -
- Alternate 1 ALTERNATE 1 Groot Brakrivier Yes Neo MOGODI
Date / Time Position ID Location Player 1 Player 2 Result
1553681700
2019-03-27 10:15am
A2 UFS - Court 17
Faheem PARUK
Willis Viljoen
6-4, 7-6(5)
1553681700
2019-03-27 10:15am
A3 UFS - Court 18
Sebastian MILLAN
Geneil Alberts
6-2, 6-0
1553686200
2019-03-27 11:30am
A6 UFS - Court 1
Marco HETZLER
Daiyan DASOO
6-2, 6-1
1553686200
2019-03-27 11:30am
A7 UFS - Court 2
Martin FOURIE
George Conradie
6-1, 6-2
1553686200
2019-03-27 11:30am
A8 UFS - Court 3
William Nicol
Joshua McLachlan [7]
6-1, 4-6, 6-3
1553686200
2019-03-27 11:30am
A9 UFS - Court 4
David LOMBARD [8]
Juan van der Merwe
4-6, 2-6
1553686200
2019-03-27 11:30am
A10 UFS - Court 5
Stefan NEL
CHRISTIAN DE KOCK
6-3, 6-3
1553686200
2019-03-27 11:30am
A11 UFS - Court 6
Yaseen Motara
JEAN-ENRIQUE LOUREIRO
6-2, 6-2
1553686200
2019-03-27 11:30am
A14 UFS - Court 7
Werner Coetzer
Kyle McLeod
6-1, 2-6, 6-7
1553686200
2019-03-27 11:30am
A15 UFS - Court 8
Jodrian van der Merwe
Tian WOLMARANS
6-1, 6-3
1553695200
2019-03-27 2:00pm
A17 UFS - Court 6
Wijon STEYNBERG [1]
Faheem PARUK
(Ret.)
6-3, 3-6, 5-3
Retired
1553695200
2019-03-27 2:00pm
A18 UFS - Court 7
Sebastian MILLAN
Friedrich BAUERMEISTER [6]
6-2, 6-1
1553697900
2019-03-27 2:45pm
A19 UFS - Court 8
Dawid van Wyk [3]
Marco HETZLER
0-6, 1-6
1553697900
2019-03-27 2:45pm
A20 UFS - Court 9
Martin FOURIE
William Nicol
6-4, 6-4
1553697900
2019-03-27 2:45pm
A21 UFS - Court 10
Juan van der Merwe
Stefan NEL
3-6, 6-3, 6-4
1553697900
2019-03-27 2:45pm
A22 UFS - Court 11
Yaseen Motara
Jacques Venter [4]
7-6(1), 1-6, 3-6
1553697900
2019-03-27 2:45pm
A23 UFS - Court 12
Ruan VAN DER LAAN [5]
Kyle McLeod
2-6, 6-3, 6-3
1553697900
2019-03-27 2:45pm
A24 UFS - Court 13
Jodrian van der Merwe
Gerhard VAN DER WESTHUIZEN [2]
6-1, 3-6, 6-7
9999999999999999
TBD
D1 -
1553772600
2019-03-28 11:30am
E1 Mun - Court 1
Faheem PARUK
Friedrich BAUERMEISTER [6]
6-4, 3-6, 7-10
1553772600
2019-03-28 11:30am
E2 Mun - Court 2
Dawid van Wyk [3]
William Nicol
0-6, 0-6
1553772600
2019-03-28 11:30am
E3 Mun - Court 3
Stefan NEL
Yaseen Motara
6-3, 6-1
1553772600
2019-03-28 11:30am
E4 Mun - Court 4
Kyle McLeod
Jodrian van der Merwe
1-6, 1-6
1553854500
2019-03-29 10:15am
E5 Mun - Court 3
Friedrich BAUERMEISTER [6]
William Nicol
1-6, 2-6
1553854500
2019-03-29 10:15am
E6 Mun - Court 4
Stefan NEL
Jodrian van der Merwe
2-6, 2-6
1553940900
2019-03-30 10:15am
E7 Mun - Court 2
William Nicol
Jodrian van der Merwe
2-6, 6-7(4)
1553940900
2019-03-30 10:15am
F1 Mun - Court 3
Friedrich BAUERMEISTER [6]
Stefan NEL
4-6, 4-6
1553854500
2019-03-29 10:15am
G1 Mun - Court 5
Faheem PARUK
Dawid van Wyk [3]
3-6, 6-4, 10-8
1553854500
2019-03-29 10:15am
G2 Mun - Court 6
Yaseen Motara
Kyle McLeod
2-6, 2-6
1553940900
2019-03-30 10:15am
G3 Mun - Court 4
Faheem PARUK
Kyle McLeod
6-2, 6-2
1553940900
2019-03-30 10:15am
H1 Mun - Court 5
Dawid van Wyk [3]
Yaseen Motara
1-6, 3-6
1553697900
2019-03-27 2:45pm
I4 UFS - Court 14
George Conradie
Joshua McLachlan [7]
4-6, 7-5, 8-10
1553697900
2019-03-27 2:45pm
I5 UFS - Court 15
David LOMBARD [8]
CHRISTIAN DE KOCK
1-6, 0-6
1553772600
2019-03-28 11:30am
I9 Mun - Court 5
Willis Viljoen
Geneil Alberts
2-6, 3-6
1553772600
2019-03-28 11:30am
I10 Mun - Court 6
Daiyan DASOO
Joshua McLachlan [7]
5-7, 3-6
1553772600
2019-03-28 11:30am
I11 Mun - Court 7
CHRISTIAN DE KOCK
JEAN-ENRIQUE LOUREIRO
6-0, 6-2
1553772600
2019-03-28 11:30am
I12 Mun - Court 8
Werner Coetzer
Tian WOLMARANS
2-6, 6-7(5)
1553854500
2019-03-29 10:15am
I13 Mun - Court 1
Geneil Alberts
Joshua McLachlan [7]
6-1, 6-3
1553854500
2019-03-29 10:15am
I14 Mun - Court 2
CHRISTIAN DE KOCK
Tian WOLMARANS
6-0, 6-2
1553940900
2019-03-30 10:15am
I15 Mun - Court 6
Geneil Alberts
CHRISTIAN DE KOCK
6-4, 6-3
1553945400
2019-03-30 11:30am
J1 Mun - Court 7
Joshua McLachlan [7]
Tian WOLMARANS
6-7(5), 4-6
1553854500
2019-03-29 10:15am
K1 Mun - Court 7
Willis Viljoen
Daiyan DASOO
3-6, 6-2, 5-10
1553854500
2019-03-29 10:15am
K2 Mun - Court 8
JEAN-ENRIQUE LOUREIRO
Werner Coetzer
1-6, 0-6
1553945400
2019-03-30 11:30am
K3 Mun - Court 1
Daiyan DASOO
Werner Coetzer
1-6, 6-1, 10-3
1553945400
2019-03-30 11:30am
L1 Mun - Court 2
Willis Viljoen
JEAN-ENRIQUE LOUREIRO
6-1, 6-1
1553856300
2019-03-29 10:45am
M7 Mun - Court 1
George Conradie
David LOMBARD [8]
3-6, 4-6